تبلیغات
English - شعر انگلیسی

درباره وبلاگ

آرشیو

آخرین پستها

پیوندها

نویسندگان

نظر سنجی

آمار وبلاگAdmin Logo
themebox Logo
این صفحه را به اشتراک بگذارید جدیدترین قالبهای بلاگفا


جدیدترین کدهای موزیک برای وبلاگ

&autostart=1&autoreplay=1&showtime=1&volume=100&volumecolor=0xBE7FAB&equalizercolor=0xBE7FAB&theme=violet" />


نویسنده :erfan
تاریخ:یکشنبه 20 شهریور 1390-08:01 ب.ظ

شعر انگلیسی

قالب های شعری

 •  Acrostic

قالبی شعری که در آن، نخستین حرف یا آخرین حرف مصراع ها واژه، عبارت، یا جمله ای کلیدی می سازند. جفری چاسر (شاعر ادبیات انگلیسی میانه) شعری ۲۴ قطعه ای دارد که اگر اولین حرف نخستین واژه از هر استانزا (قطعه) را به یکدیگر متصل کنیم، الفبای انگلیسی (a,b,c,d,e,…) حاصل می شود.

مثال: «بدرود»، اثر William Anderson Ellis:

Farewell, dear, young friends
       though parting is painful
A sad separation approaches at last
Revilers may spurn me
       lost friends may chide me
Even then with much pleasure
       I’ll think on the past
When rivers divide us and
       hills rise between us
Even then I’ll remember
       your childhood bright days
Let not sad reflections
       a moment beguile you
Look forward with hope on
       future’s bright

 

 • Ballad

شعری «کوتاه» و «روایی» است که بیشتر به منظور خواندن آوازی ساخته می شده است. بالاد یا تصنیف را معمولا به دو دسته تقسیم می کنند:

الف. «folk ballad» که در قرن ۱۶ و ۱۷ در بریتانیا به اوج شکوفایی رسید. چون تصنیف های محلی سینه به سینه منتقل شده اند، در بیشتر موارد نویسندگان این گونه از تصنیف ها را نمی شناسیم.

ب. «literary ballad» که توسط یک شاعر و به تقلید از تصنیف های محلی سروده می شود. مثال:

La Belle Dame Sans Merciby John Keats

Rosabelle by Walter Scott

The Rime of the Ancient Mariner” by Coleridge

 

 • Ballade

بالاد، یکی از محبوب ترین قالب های شعری در قرن های ۱۴ و ۱۵ میلادی در شعر فرانسوی است. بالاد شامل سه قطعه ی ۸ مصراعی و یک قطعه پایانی ۴ مصراعی است؛ آخرین مصراع همه قطعه ها، از جمله قطعه پایانی، ترجیع بند است. مصراع های بالاد tetrameter (چهارپایه ای) و با وزن iambic یا anapestic هستند. چینش قافیه در مصراع های هر قطعه از بالاد هم به این ترتیب است: ababbcbc.

قالب دیگری از بالاد هم وجود دارد که از یک قطعه ۱۰ مصراعی و یک قطعه پایانی ۵ مصراعی تشکیل شده است. چینش قافیه ها در قطعه نخست بصورت ababbccdcd و در قطعه پایانی بصورت ccdc است.

قالب شعری بالاد اواخر قرن ۱۴ در بریتانیا به شهرت رسید و توسط جفری چاسر استفاده شد. بعدها شاعرانی چون Swinburne و D.G. Rossetti آن را احیا کردند.

Complaint…to His Empty Purse” by Geoffrey Chaucer

 

 • Blank Verse

این قالب را می توان با شعر نو (نیما یوشیج، سهراب سپهری، فریدون مشیری،…) در ادبیات فارسی مقایسه کرد. در ادبیات انگلیسی شعر سپید، شعری بی قافیه و با وزن iambic pentameter است. یعنی هر مصراع ۱۰ سیلاب دارد و فشار یا استرس روی سیلاب های زوج قرار می گیرد.

این قالب شعری از ایتالیا به انگلستان وارد شد؛ این اتفاق زمانی روی داد که «Henry Howard» متن لاتین The Aeneid را در سال ۱۵۴۰ به انگلیسی ترجمه کرد. شعر سپید نزد نمایشنامه نویسان بزرگی چون «مارلو» و «شکسپیر» بسیار محبوب شد؛ علت هم این است که این قالب، ضمن حفظ ویژگی های شعری، بسیار به گفتار معمولی نزدیک است. جان میلتون بر این باور بود که تنها شعر سپید می تواند به ادبیات انگلیسی اورنگ و شکوه کلاسیک بدهد. «بهشت گمشده» میلتون یکی از معروف ترین مجموعه ها در غالب شعر سپید است. شعر سپید را در آثاری از Wordsworth, Shelly, Keats, Browning و T.S. Eliot هم می توانیم ببینیم.

مثال: از «بهشت گمشده»، جایی که با وجود حضور شیطان در بهشت، «حوا» می خواهد به تنهایی به دنبال آذوقه برود و «آدم» به او هشدار می دهد…

But God left free the Will, for what obeys
Reason, is free, and Reason he made right

But bid her well beware, and still erect

Lest by some fair appearing good surpris’d
She dictate false, and misinform the Will
To do what God expressly hath forbid

 

 • Cinquain

شعری ۵ مصراعی با وزن و چینش متفاوت در قافیه. گمان می شود این قالب ریشه در ادبیات قرون وسطی فرانسه دارد. گرچه سینکواین هرگز قالبی همه گیر در ادبیات انگلیسی نبوده، شاعران بسیاری گاهگاه به این سبک شعر سروده اند.

 Sir Philip Sidney, George Herbert, Edmund Spenser و John Donne از جمله این شاعران هستند.

از میان شاعران معاصر، Adelaide Crapsey (1914 – 1878)، شاعر آمریکایی، الگویی جدید از این قالب را آفرید که در آن مصراع ها به ترتیب، دو، چهار، شش، هشت، و دو سیلاب دارند. شعر او شبیه به «تانکا» در ادبیات ژاپنی است.

مثال یک (جهان، اثر جرج هربرت):

Love built a stately house, where Fortune came

And spinning fancies, she was heard to say

That her fine cobwebs did support the frame

Whereas they were supported by the same

But Wisdom quickly swept them all away

مثال دو (به هلن، اثر ادگار آلن پو):

Helen, thy beauty is to me

     Like those Nicean barks of yore

That gently, o’er a perfumed sea

     The weary, way-worn wanderer bore

     To his own native shore

مثال سه (اثر آدلاید کراپسی):

These be
Three silent things

The falling snow… the hour
Before the dawn… the mouth of one
Just dead

 

 • Elegy

سوگنامه، مرثیه، در ادبیات یونان باستان و روم، به دوبیتی هایی با وزن مشخص و موضوع های متفاوت (عشق، سوگ، سیاست…)، گفته می شد.  این تعریف، تا اواخر قرن شانزدهم نیز صادق بود؛ چنانکه John Donne  اِلِگی های عاشقانه سروده است. اما از قرنِ هفدهم تا امروز، اِلِگی به معنای مرثیه، یعنی  سوگنامه ای منظوم و رسمی که برای مرگِ کسی سروده شود، بکار رفته است.

سوگنامه های کلاسیک را می توان  به چندین گروه، تقسیم بندی نمود که تعدادی از آنها در پی می آید:

۱)      Simple Elegy  یا الِگیِ ساده که حاوی نوحه و مرثیه برای فردِ از دست رفته است.

۲)       Reflective Elegy ، که بیان کننده حالاتِ شخصیِ شاعر با شیوه ای اندوهگین است. (مانند Elegy Written in a Country Churchyard، اثر ‏Thomas Gray)

3)       Encomiastic Elegy یا مرثیه ستایش آمیز که بصورتِ مدح و ستایش  و در بزرگداشتِ فردِ از دست رفته، سروده می شود. (مانند Astrophel  اثر Spenser)

4)      Pastoral Elegy  یا «مرثیه شبانی»، که معروفترین نوع سوگنامه در گذشته بوده است. در این شیوه که ریشه در شعر یونان و ایتالیای قرن های دوم و سوم پیش از میلاد دارد، چامه سرا، هم “فرد از دست رفته” و هم “فرد سوگوار” را در غالب چوپان و در فضایی روستایی، در شعر خود می آورد.

بعدها، شاعران با افزودن محتوایی پیچیده به مرثیه،  شکل ویژه ای بدان بخشیدند. برای نمونه، به ساختار سوگنامه شبانی Lycidas ،اثر جان میلتون، و به روایت  M. H. Abramsتوجه کنید:

۱)      فرد سوگوار، با توسل و دعا به درگاه خدایان هنر، سخنان خود را آغاز کرده و با اشاره به سایر شخصیت های اسطوره ای {غرب}، گفتارش را ادامه می دهد.

۲)      همه طبیعت به سوگ فرد از دست رفته می نشیند.

۳)      فرد سوگوار، پریان و دیگر نگهبانان چوپان فقید را مسوول از دست رفتن  وی می شمرد.

۴) گروه بزرگی از سوگواران، حاضرند.

۵) فرد سوگوار،  پرسشهایی  درباره دادگری سرنوشت و پروردگار مطرح می کند و به تباهی زمانه خویش اشاره می نماید.

۶) گل های زیبایی برای آراستن تابوت آورده می شود. (این قسمت، در شعرهای پس از رنسانس، افزوده شده است)

۷) شعر، با تسلی و دلداری پایان می یابد. (در سروده های مسیحی، در این بخش، شعر با امید و اصمینان به اینکه مرگ در این دنیا، پلی است بسوی زندگی برتر در آخرت، پایان می یابد)

 

 • Epic

حماسه، رزم نامه یا پهلوان نامه؛ شعری حماسی که دارای ویژگیهای مشترک زیر است:

۱)      شعر، داستانی و بلند و دارای موضوعی جدّی است. (بنابراین، موضوع اصلی حماسه، چون داستانی است، نمی تواند مثلا ابراز احساسات شاعر به معشوقه اش باشد! و چون دارای موضوع جدی است، نمی تواند خنده آور یا comic باشد)

۲)      بیانِ داستان، بصورت رسمی و پرشکوه است. (پس، ترانه حماسی اساسا وجود ندارد)

۳)      شخصیت اصلیِ داستان، پهلوانی است که سرنوشت یک قوم یا ملت (مثل داستانهای شاهنامه) یا حتی نوعِ بشر (مثل بهشت گمشده “میلتون”) به کارِ وی بستگی دارد.

حماسه ها بطور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

الف. حماسه های محلی یا سنتی (folk or traditional epics): داستانهای محبوب قومی که با دهان به دهان شدن بوسیله رامشگران و چامه سرایان، تکامل یافته و در گذر زمان، بوسیله شاعران گمنام نوشته شده اند. برای نمونه می توان به مهابهاراتا (Mahabharata) که طی ۶۰۰ سال (۳۰۰ ق.م تا ۳۰۰ ب.م) یا به رامایانا (Ramayana) که هر دو به زبان هندی نوشته شده اند اشاره کرد. در زبان انگلوساکسونی هم بیوولف (Beowulf) سروده شده که بزرگترین حماسه ی کهن انگلیسی بشمار می رود.

ب. حماسه های ادبی (literary epics): داستان ها بوسیله شاعری شناخته شده به رشته تحریر درآمده اند. برای مثال: «ایلیاد» و «اودیسه»، هر دو اثر Homer (شاعر یونانی)؛ «انیاد» اثر Virgil؛ «شاهنامه» اثر Firdausi؛ «ملکه پریان» از Edmund Spenser؛ و «بهشت گمشده» کار John Milton.  

 

 • Free Verse

شعر آزاد، سرودهایی که پایبند قوانین وزن شعر نیستند؛ چه با قافیه و چه بی قافیه! نخستین بار، اواخر قرن نوزدهم، گروهی از شاعرانِ نمادگرای فرانسوی –از جمله گوستاو کان- اینگونه سرایش را به تقلید از  Walt Whitman(شاعر آمریکایی) و با هدف رهایی از قواعد وزنی شعر و باز آفرینی آهنگ طبیعی گفتاری، ترویج کرده و آنرا Vers Libre نامیدند. گرچه از دوران پیش از “ویتمن” نیز شعرهایی بدون وزن که در واقع ترجمه مطالب تورات و کتب مقدس است، بجای مانده.

شعرِ آزاد، بدلیل نداشتن دشواریهای قواعد وزنی، مورد توجه توده مردمی که دوست داشتند شعر بگویند اما نمی توانستند، قرار گرفت! از میان شاعران سرشناس نیز افرادی چون T. S. Eliot و Ezra Pound ، چامه هایی در این قالب سروده اند.

Robert Frost –شاعر بزرگ آمریکایی- شعر آزاد را به بازی تنیسِ بدونِ تور، تشبیه کرده است!

 

 • Limerick

شعری فکاهی با وزن آناپستیک و قافیه بندی aabba. بیتهای اول، دوم و پنجم، سه “یگان وزنی” و بیتهای سوم و چهارم، دو “یگان وزنی” دارد.

مزمون لیمریک، گاه به چرندی می گراید! با این وجود Limerick از شعرهای محبوب انگلیسی زبانان است. معروفترین لیمریک سرا، ادوارد لیر(نقاش و طنزپرداز انگلیسی)،  است. شعر زیر از کتاب چرند و پرند(منتشر شده در سال ۱۸۴۶)، اثر لیمر، می باشد:

There was an old man of the coast

Who placidly sat on a post

But when it was cold

He relinquished his hold

And called for some hot buttered toast

 

 • Ode

شعری بلند و دارای زبانی رسمی (formal) است و موضوع هایی همچون «ستودن یک فرد»، «یادبود یک رویداد» و «توصیف عقلانی طبیعت (و نه احساسی)» را دربر می گیرد. Ode،  قالب وزنی ثابتی ندارد و در آغاز برای سرود، نوشته می شد.

Ode های کلاسیک را می توان به سه دسته تقسیم نمود:

  یک. Choral Ode: در یونان باستان  رواج داشته  و  برای  گروه  کُر سروده می شده. Pindar(شاعر یونانی)، معروفترین سراینده این قالب بوده است. اُدهای کُرال، دارای یک بندِ چند بخشی بوده اند:

     الف) Strophe: بخش نخست بند بوده و گروه همخوانان، هنگام خواندن آن از    یک سوی صحنه به سوی دیگر رقصیده و حرکت می کردند. (معمولا از چپ به   راست)

      ب) Antisrophe: قسمت دوم بند اُد، و هموزن با بند نخست بوده است. گروه همخانان، هنگام خواندن آن، رقصیده و به طرف عکس، حرکت می کردند. (معمولا از راست به چپ)

      پ) Epode: بخش پایانی بند بوده و گروه همخوانان، آنرا بصورت ایستاده (درجا) می خواندند.

دو. Pindaric Ode: این نام از اسم Pindar، بزرگترین شاعر سراینده choral ode در یونان باستان برداشته شده است. این شعر معمولا دارای strophe و antistrophe است و گاهی هم با یک epode پایان می یابد. خوانندگان در هنگام خواندن استروفی از یک سوی صحنه به سوی دیگر می رقصیدند و در هنگام خواندن antistrophe همان مسیر را رقص کنان باز می گشتند. Epode بصورت ایستاده درجا خوانده می شد. این سبک معمولا در بزرگداشت ورزشکاران یونانی و المپیک باستانی اجرا می شد.

سه. Horatian Ode: این نام از اسم شاعر رومی (Horace) برداشته شده است. او شعر غنایی تک صدایی می سرود. این سبک به اندازه مدل یونانی، خودمانی و شورانگیز نیست و موضوع هایی چون پرهیزگاری، یک فرد یا یک موقعیت در طبیعت را ممکن است دربر گیرد. قالب شعر هم معمولا کوتاه و چهارسطری است.

مثال:              Ode to a Nightingale by John Keats

چهار. Irregular Ode: شعر بزمی نامنظم توسط Abraham Cowley و به تقلید از نوع Pindaric در سال ۱۶۵۶ وارد شعر انگلیسی شد. شعر او مقید به بخش های سگانه نیست و مصراع های هر قطعه درازای متفاوت و چینش متفاوت قافیه ها است.

 

 • Sonnet

غزلی تک-بند، شامل ۱۴ سطر با قافیه بندی ویژه.  شاعر، معمولا سطرهای آخر سانِت را که قافیه بندی جداگانه ای هم دارد، به نتیجه گیری اختصاص می دهد. وزنِ این شعر در زبان انگلیسی، معمولا “آیَمبیکِ پنج-پایه ای” است. گرچه در زبانهای دیگر، متفاوت است و مثلا در فرانسوی از وزنِ “Alexanderian ”  استفاده می شود. در گذشته، معمولا سانِت را با همراهی سازهای “ماندولین” و “عود” می خواندند. دو شکل مرسومِ این قالب، سانِت ایتالیایی (Petrarchan Sonnet) و سانِت انگلیسی (Shakespearean Sonnet) است.

سانِت ایتالیایی زمانی پایه گذاری شد که Petrarch ، شاعر قرن  ۱۴ ایتالیا (۱۳۷۴-۱۳۰۴)، سیصد و هفده غزل را در یک قالبِ مشخص، برای معشوقه اش “لورا” سرود. قافیه بندیِ این قالب، به صورت abba, abba, cde, cde  است. بنابر این، سانِت ایتالیایی از یک اُکتاو (شاملِ دو کواترین) و یک سِستِت تشکیل می شود.  شاعر سنتی، معمولا در کواترینِ اول به بیانِ موضوع و در کواترینِ دوم به گسترش آن می پردازد. سانِت، بویژه از قرن ۱۶ در کشورهای فرانسه و پرتقال و نیز در کشورهای اسکاندیناوی از محبوبیت ویژه ای برخوردار می شود.

Sir Thomas Wyatt و Henry Howard این قالب را با ترجمه آثارِ شاعران ایتالیایی، وارد زبان انگلیسی کردند. سانِت، خیلی زود مورد استقبال شاعران انگلیسی (بویژه شکسپیر) قرار گرفت، اما چون در این زبان یافتنِ واژه های هم-قافیه، نسبت به زبان ایتالیایی، دشوارتر است قالبِ نوینی به تدریج شکل گرفت که ما آنرا بعنوان سانِت انگلیسی می شناسیم. در این قالب، چینش قافیه ها به صورتِ abab, cdcd, efef, gg  است. بنابراین، سانِتِ انگلیسی از سه quatrain و یک couplet تشکیل شده است.

نوع دیگرِ سانِت که توسط Edmund Spenser  ابداع شد و به نام خود وی Spenserian Sonnet معروف گردید، اندکی از نظر چینش قافیه با سانت انگلیسی اختلاف دارد. اینکه چرا اسپنسر این قالب را برای سانت هایش برگزیده نمی دانم، اما شاید بدلیل آشنایی ذهنی اش با سبکی است که پیشتر خود او ابداع کرده و در مجموعه «شاه پریان» استفاده کرده بود. آن ابداع بنام Spenserian Stanza معروف شد. چینش قافیه ها در این سبک abab bcbc c است.

از نظر محتوا، سانت در آغاز شعری صرفا عاشقانه و گاه sexy بود. تا اینکه John Donne (1631 – 1576) در مجموعه Holy Sonnets محتوایی عارفانه را در این قالب ارایه کرد. جان میلتون (۱۶۷۶ – ۱۶۰۸) اولین کسی بود که از سانت (هم انگلیسی و هم پترارکی) برای بیان موضوع های گوناگون استفاده کرد.

 

 •  Triolet

قالبی که در اصل مربوط به شعر قرون وسطی فرانسه است. Austin Dobsom و W.E. Henley احتمالا نخستین کسانی بودند که در قرن نوزدهم آن را وارد زبان انگلیسی کردند. این قالب شامل ۸ مصراع است و چینش قافیه ها هم بصورت a,b,a,a  a,b,a,b است. همچنین مصراع های چهارم و هفتم، تکرار مصراع نخست هستند. برای ابراز یک احساس یا موضوع مهم (مصراع نخست) و بسط دادن آن بصورت مختصر، triolet قالبی خوب است.

مثال: “Song” اثر “Adelide Crapsy”

 I make my shroud, but no one knows 
So shimmering fine it is and fair
With stitches set in even rows
I make my shroud, but no one knows

In door-way where the lilac blows
Humming a little wandering air
I make my shroud and no one knows
So shimmering fine it is and fair
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


buy cialis online no prescription
جمعه 16 آذر 1397 09:59 ق.ظ

Nicely put. With thanks.
the best site cialis tablets cialis 20mg cialis kaufen wo cialis 20 mg cost buy cheap cialis in uk where to buy cialis in ontario cialis 20 mg online prescriptions cialis cialis preise schweiz acheter cialis kamagra
buy tadalafil online
پنجشنبه 15 آذر 1397 02:51 ب.ظ

Amazing plenty of wonderful tips.
prices on cialis 10 mg cialis reviews order a sample of cialis if a woman takes a mans cialis cialis pills in singapore tadalafil 10 mg cost of cialis per pill cialis 5 mg schweiz cialis venta a domicilio generic cialis pill online
Cialis generic
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:53 ب.ظ

Seriously many of great information!
cialis 20mg prix en pharmacie brand cialis generic buy cialis sample pack best generic drugs cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis online nederland cialis 100 mg 30 tablet buy name brand cialis on line cialis pills price each cialis generico en mexico
Cialis prices
چهارشنبه 14 آذر 1397 05:23 ق.ظ

Amazing loads of amazing knowledge!
cialis coupon cialis 5 mg buy tesco price cialis cialis super kamagra dosagem ideal cialis tadalafil cialis generico lilly try it no rx cialis cialis super kamagra cialis for sale in europa
buy cialis uk
سه شنبه 13 آذر 1397 06:09 ب.ظ

Fine knowledge. Thank you.
cialis kaufen wo try it no rx cialis cialis 10 doctissimo how to buy cialis online usa cialis generika in deutschland kaufen cialis prezzo in linea basso cialis baratos compran uk precios de cialis generico wow cialis tadalafil 100mg cialis 20 mg
buy cheap cialis in canada
سه شنبه 13 آذر 1397 06:57 ق.ظ

You actually revealed that wonderfully.
cialis flussig no prescription cialis cheap cialis 100 mg 30 tablet sublingual cialis online chinese cialis 50 mg cialis dosage cialis kamagra levitra cialis e hiv we use it 50 mg cialis dose cialis tablets for sale
Online cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 06:57 ب.ظ

With thanks! I value it.
cialis 05 cheap cialis generic cialis review uk generic for cialis look here cialis order on line prix cialis once a da sublingual cialis online acheter cialis meilleur pri cialis farmacias guadalajara cialis mit grapefruitsaft
buy cialis medication
دوشنبه 12 آذر 1397 06:37 ق.ظ

With thanks, Ample tips.

cialis generico get cheap cialis how do cialis pills work cialis 5mg tarif cialis france cialis bula cialis 20mg preis cf generic cialis at the pharmacy il cialis quanto costa buy cialis
Cialis prices
یکشنبه 11 آذر 1397 06:29 ب.ظ

Very good facts. Appreciate it!
cialis baratos compran uk cialis pas cher paris cialis price in bangalore sublingual cialis online cialis name brand cheap buy cialis online cheapest where do you buy cialis cialis generico online cialis generic tadalafil buy we recommend cialis best buy
buy cialis delhi
یکشنبه 11 آذر 1397 06:08 ق.ظ

Cheers, Quite a lot of material.

cialis prezzo in linea basso cialis for sale in europa cialis herbs viagra vs cialis vs levitra cialis generic availability cialis italia gratis cialis alternative cialis professional yohimbe import cialis cialis efficacit
buy cialis without a doctor's prescription
شنبه 10 آذر 1397 06:52 ب.ظ

Incredible quite a lot of wonderful data!
cialis baratos compran uk non 5 mg cialis generici i recommend cialis generico buy online cialis 5mg tadalafil cialis 5 mg effetti collateral click now cialis from canada prescription doctor cialis cialis 5 mg schweiz cialis farmacias guadalajara
Cialis generic
شنبه 10 آذر 1397 05:46 ق.ظ

Reliable facts. Thanks!
buy online cialis 5mg cialis diario compra cialis generico lilly cialis 5 mg para diabeticos buy cialis sample pack click here to buy cialis buy name brand cialis on line cialis 5mg billiger cialis therapie cialis canadian drugs
Cialis generic
جمعه 9 آذر 1397 06:29 ب.ظ

With thanks! Plenty of information!

dosagem ideal cialis how to purchase cialis on line click here cialis daily uk cialis 5 mg scheda tecnica when will generic cialis be available how to buy cialis online usa cialis 5mg cialis 10mg prix pharmaci cialis prices in england we like it cialis soft gel
buy generic cialis pills
جمعه 9 آذر 1397 06:43 ق.ظ

Awesome stuff. Regards!
cialis farmacias guadalajara cialis online cialis prezzo al pubblico cialis mit grapefruitsaft acheter du cialis a geneve cialis cuantos mg hay cialis 05 where do you buy cialis buy cialis online cialis y deporte
buy cialis no rx
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:28 ب.ظ

Terrific tips. With thanks.
cialis generic availability cialis rezeptfrei sterreich cialis online deutschland cialis prezzo di mercato cialis cuantos mg hay cialis lowest price brand cialis nl cialis price in bangalore generic cialis levitra tadalafil 20mg
Cialis generic
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:44 ق.ظ

Thanks a lot. Awesome information!
generic cialis 20mg uk cialis name brand cheap cialis 20mg dosagem ideal cialis cialis kamagra levitra generic cialis tadalafil cialis dosage amounts order cialis from india click here cialis daily uk cialis generico in farmacia
Cialis pills
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:49 ب.ظ

Superb material. Many thanks.
cialis e hiv cialis uk next day warnings for cialis acheter du cialis a geneve buy cialis online tadalafil tablets sublingual cialis online cialis cost weblink price cialis acheter du cialis a geneve
Buy generic cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:10 ق.ظ

You've made your point pretty effectively..
buy original cialis cialis efficacit cialis canada cialis alternative cialis daily reviews achat cialis en suisse buy name brand cialis on line fast cialis online cialis 100mg suppliers we recommend cheapest cialis
buy cialis online cheap
چهارشنبه 11 مهر 1397 03:26 ق.ظ

You actually explained that really well.
buy cialis sample pack get cheap cialis buy name brand cialis on line cialis 5 effetti collaterali prices for cialis 50mg cialis daily reviews cialis professional yohimbe low dose cialis blood pressure tadalafil generic buy generic cialis
Generic cialis
دوشنبه 9 مهر 1397 02:39 ق.ظ

Regards! Awesome stuff.
cialis official site cialis patentablauf in deutschland cialis vs viagra cialis 50 mg soft tab generic cialis 20mg tablets cialis kaufen wo calis cialis purchasing prix de cialis cheap cialis
http://cialisvonline.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 02:11 ق.ظ

You explained that really well.
tadalafil tablets enter site natural cialis weblink price cialis cialis kaufen wo cialis sans ordonnance cost of cialis cvs import cialis cialis 50 mg soft tab cialis uk next day cialis manufacturer coupon
online pharmacies canada
چهارشنبه 14 شهریور 1397 09:52 ق.ظ

With thanks, Great information.
is trust pharmacy in canada legitimate canada pharmacies trust pharmacy canada drugs for sale on internet canadian mail order pharmacies canada drug canadianpharmacyusa24h is it legal canadian drugs online canadian pharmacies canada medication cost
Buy generic viagra
سه شنبه 13 شهریور 1397 01:04 ب.ظ

Good posts, Thank you.
buy generic viagra online usa buy viagra online without buy cheap viagra uk sildenafil generic uk getting viagra online buy viagra onlines tadalafil buy viagra onlines where can you buy viagra sildenafil online uk
http://cialisky.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 10:37 ق.ظ

Info well considered.!
generic cialis at the pharmacy cialis 20 mg cut in half generic cialis in vietnam cialis 5 effetti collaterali brand cialis nl free generic cialis cialis 5mg prix cialis 20mg preis cf generic cialis pill online pastillas cialis y alcoho
http://viabiovit.com/when-do-you-take-viagra.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:10 ق.ظ

Thanks a lot, Lots of information!

how to safely buy viagra online buy viagra online overnight delivery buy viagra online with a prescription how can i get viagra uk buy viagra online safely buy sildenafil tablets viagra generic viagra online prescription buy viagra cvs natural viagra
Cialis generic
دوشنبه 7 خرداد 1397 10:59 ق.ظ

Wonderful info. Cheers!
we recommend cheapest cialis cialis 200 dollar savings card cialis 30 day sample cialis savings card generic for cialis brand cialis nl safe site to buy cialis online cialis para que sirve click here cialis daily uk cialis 20mg preis cf
Online cialis
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 11:36 ق.ظ

With thanks. Very good stuff.
enter site 20 mg cialis cost where do you buy cialis generic cialis pro cialis pills boards cialis super acti cialis daily new zealand cost of cialis per pill cialis savings card free cialis cialis cost
Tadalafil
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 05:31 ق.ظ

You said that really well!
buy viagra online germany viagra pharmacy viagra buy viagra online online online pharmacy uk where to purchase viagra online viagra alternative how to buy viagra online uk buy viagra without online buy viagra best buy viagra
Buy cialis online
شنبه 18 فروردین 1397 03:16 ب.ظ

Very well expressed truly. !
cialis pills cialis en 24 hora cialis dose 30mg cialis 20mg preis cf 5 mg cialis pharmacie en ligne prices for cialis 50mg cipla cialis online 200 cialis coupon how does cialis work cialis canadian drugs
How do you strengthen your Achilles tendon?
دوشنبه 27 شهریور 1396 03:30 ب.ظ
Terrific work! That is the kind of information that should be shared across the net.
Shame on Google for no longer positioning this post
higher! Come on over and consult with my website
. Thanks =)
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30